Lean-osaajia

CGI
Karvaamokuja 2, 00381 Helsinki
www.cgi.fi

Virpi Rowe
Director, Lean and Agile Consulting
virpi.rowe@cgi.com, +358 50 566 3570


HumanProcess Consulting Oy
Piikkikuja 6, 21110 Naantali
www.humanprocessoy.com

Elina Parviainen
Toimitusjohtaja
elina.a.parviainen@humanprocessoy.com+358 40 545 5871

Työntutkimuksen ja ergonomian implementointi, työnohjaus ja prosessikonsultaatio. Järjestelmien ja systeemimuutosten vaikutusarviot organisaatiossa. Asiantuntijapalvelut teknologioiden, järjestelmien, laitteiden ja välineiden hankinnassa. Projektipäällikkötehtävät kehitysprojekteissa. Yrityksen sisäisten ohjeiden ja koulutusten laatiminen.


Integria SCM / ELC Finland Oy
Tapiontori 1, 02100 Espoo
www.integria.fi
www.elc.fi

Timo Koivumäki
Tapiontori 1, 02100 Espoo
timo@integria.fitimo.koivumaki@elc.fi+358 40 524 4411

Operatiivisen toiminnan tehokkuuden ja laadun kehittäminen. Prosessien kuvaaminen, mittaaminen ja optimointi. Laatujärjestelmien ISO 9001, ISO TS 16949, MMOG LE ja Lean-mallien kehittäminen. Osaamisen painopistealueita erityisesti osto/hankinta-, sisälogistiikka-, tuotantologistiikkaprosesseissa.


Jalostin Oy
Kuusitie 11, 00270 Helsinki
www.jalostin.fi

Niko Alanen
varatoimitusjohtaja, vanhempi läpimenoajan lyhentämisen asiantuntija
niko.alanen@jalostin.fi, +358 45 196 4290

Koulutukset, toiminnan arvioinnit, projektit ja asiantuntijapalvelut tuotannollista toimintaa harjoittavissa yrityksissä, palveluyrityksissä ja julkisella sektorilla. Läpimenoajan lyhentämisprojektit, 5S- ja visuaalisen päivittäisjohtamisen projektit, lean-toiminnankehitysprojektit ja yrityskohtaiset lean-roadmapit.


Kata Management Training
Viljapellontie 21, Tampere

Ilkka Kouri
Toimitusjohtaja
ilkka.kouri@leanmanagement.fi
+358 400 903 242

Valmennukset seuraavilla alueilla: lean-perusteet ja tekniikat, lean-johtaminen, lean-käytöönotto, lean-tuotanto, lean-tuotekehitys ja systemaattinen ongelmaratkaisu. Lean-muutoshankkeiden johtaminen, toteutuksen suunnittelu ja hallinta. Lean-hankkeiden johtoryhmätyöskentelyn sparraus.


Lean5 Europe Oy
Vilhonkatu 8, 24100 Salo
www.lean5.fi

Matti Torkkeli
matti.torkkeli@lean5.fi, +358 40 747 8304

Jari Kaarima
jari.kaarima@lean5.fi , +358 45 325 7705

Teemu Elomaa
teemu.elomaa@lean5.fi – 040-7012695

Tyypillinen ”Lean5 matka” koostuu Lean perusteiden valmennuksesta, L5 Hukkajahdista, menetelmävalmennuksista ja niiden käytäntöön viemisestä (mm. 5S, Päivittäisjohtaminen, Ongelmanratkaisumenetelmät, jne) Arvovirtakartoituksista, uuden toimintamallin pilotoinnista ja käyttöönotosta, sekä kehittämisprosessin ”lessons-learnt” yhteenvedosta.


Lean Culture Oy
Mäkituvantie 9, 01510 Vantaa
www.leanculture.fi

Heikki Pöri
CEO, Coach
heikki.pori@leanculture.fi, +358 400 454 757

Luennot, workshopit, lean-kehitysprojektit, train the trainer -valmennus, coaching/mentorointi, lean-pelit tuotanto- ja toimistoympäristöön. Lean-filosofian kokonaisvaltaisen oivalluksen antaminen kaikissa toimialaympäristöissä. Yrityksen tai yhteisön Lean-taipaleen käynnistäminen ja valmentaminen jatkuvaan parantamiseen.