Siirry sisältöön
Kaikki uutiset

Jäsenviesti

Jäsenviesti 05/2026

Vuosikokous, LPPDE Europe -konferenssi ja Sote-Lean-onlineseminaari – sekä yhdistyksen päätavoitteet vuodelle 2026.

Hyvä jäsen,

Kevät etenee kovaa vauhtia. Lean-yhdistyksen vuosikokous pidettiin 13.4. Bearing Pointilla, jossa meillä oli myös Noora Ahtiaisen johdolla After Work -tilaisuus ajankohtaisen AI-aiheen merkeissä. Kokoukseen osallistui yli kaksikymmentä jäsentä. Viime vuosi meni edellisiä vuosia paremmin ja se antaa meille nyt hyvän pohjan jatkaa positiivisella kasvu-uralla. Jäsenmäärä lähti jälleen nousuun ja oli vuoden vaihteessa lähes 450. Sekä Lean-yhdistys että Lean Institute Finland tekivät positiivisen tuloksen.

Päätavoitteet vuodelle 2026

  • 2500 LinkedIn-seuraajaa – onhan sinullakin jo seurannassa?
  • 550 jäsentä – jos sinulla on kollegoita tai tuttuja, niin suosittelethan tulemaan mukaan!
  • 250 osallistujaa syksyn Lean Management -seminaariin 8.10. Keynote Niklas Modig, mukana myös Marcel Aartsen, Thales, teemalla Invisible handshakes sekä useita muita koti- ja ulkomaisia case-puheenvuoroja sisältäen Leanteko-palkitut yritykset.
  • Yhteisöjäsenten määrän kasvattaminen 12 => 20 ja uudenlaisten verkostoitumistapahtumien luominen. Jäsenkyselyjen pohjalta olemme myös laajentaneet yhteisöjäsenmahdollisuutta uudella platinajäsenyydellä.

27.–30.4. pidimme yhteistyössä kansainvälisen LPPDE Europe -konferenssin. Erittäin mielenkiintoiset Lean Product Developmentiin, Mob-AI:hin ja Rapid Learning Cycles -teemoihin pureutuneet työpajat seminaaripäivän ympärille kiinnostivat koti- ja kansainvälistä lean-yleisöä sen verran, että kaikki suunnitellut päivät toteutuivat. Päivät toteutuivat myös hyvin keskustelevina ja antoisina, palaute oli erinomaista.

Sote-Lean-onlineseminaari pidettiin tiistaina 5.5. ja mukaan oli ilmoittautunut yli 50 osallistujaa. Kävimme erittäin monipuolisesti läpi hukkaa ja sen eri muotoja sote-ympäristöissä. Isot kiitokset vielä Lean-yhdistyksen soteryhmälle suunnittelusta ja toteutuksesta.

Päivän aikana kuulimme mm.

  • A3-ongelmanratkaisun hyödyntämisestä käytännössä (Siunsote) – pitää olla turvallista myös epäonnistua ja nauru kuuluu kehittämiseen
  • Lean-kehittämisen kokemuksista toimintakykyä tukevissa palveluissa (Varha) – Lean-osaajat auttavat projekteissa, jatkuva parantaminen on lähiesihenkilöiden ja tiimiläisten tehtävänä
  • Hukkajahdista sote-palveluissa (Helsingin yliopisto) – varmistettava, että tuotetaan aina arvoa asiakkaalle
  • Hukan teoriasta ja sen soveltamisesta arkeen (Pohde & Varha) – epätasaisuus => ylikuormitus => hukka
  • Ajanvarauskeskuksen hukan poistosta (Pohde) – kalanruotokaavio on erinomainen työkalu myös soten Lean-kehittämisessä

Työntekijätason mukaanottaminen ja heidän osaamisensa on tärkein elementti Lean-kehittämisessä ja jatkuvassa parantamisessa.

Tulevat tapahtumat

  • 26.–27.5. Kaizen – Jatkuva parantaminen Toyotan tapaan -workshop, Sokos Hotel Vantaa (kouluttajina Jukka Korkiala ja Heikki Pöri, Oppia Ongelmista Oy)
  • 3.6.2026 klo 13–16 Lean-ajattelun perusteet -online (Teams)
  • 4.6.2026 klo 17–19:45 Lean Product and Process Development Exchange Virtual Summit
  • LPP/Lean-osaaja-valmennusohjelma 2026 alkaa syyskuussa – edellinen valmennus myytiin loppuun
  • 8.10.2026 Lean Management -seminaari, keynote Niklas Modig
  • 9.–12.11.2026 Ruotsin opintomatka – gemba-kohteista varmistuneet Scania Södertäljessä ja Saab Linköpingissä
  • 19.11.2026 Lean pelastusalalla -seminaari

Tämän uutisen sisältö täydentyy.