Jäsenviesti
Jäsenviesti 06/2026
Alkuvuosi sisälsi useamman upean tapahtuman – ja ennen kesälomia kannattaa ilmoittautua kesäpäivään, Sertifioitu Lean-osaaja -valmennukseen ja Lean Management -seminaariin.
Hyvä jäsen,
Kesän suurin juhla, juhannus, lähestyy kovaa vauhtia ja kelitkin ovat paranemassa sopivasti juhannukseen.
Alkuvuosi sisälsi useamman upean tapahtuman; kaksi Kaizen – Jatkuva parantaminen Toyotan tapaan -työpajaa, Lean-kehittäminen palvelualalla -seminaarin maaliskuussa, LPPDE Europe konferenssin huhtikuun lopussa ja SoteLean-onlineseminaarin toukokuun alussa. Kuukausittain on myös pidetty Virtual Summitit Lean Product and Process Development Exchangen kanssa, niissä toivoisin näkeväni jatkossa myös enemmän suomalaista väriä, niin puhujissa kun osallistujienkin puolella.
Pelkästään yhdistyksen jäsenille oli tarjolla teemasessiot Mammografian hukkajahdista ja How to make chatbots visual. Huhtikuun puolivälissä pidimme myös sääntömääräisen vuosikokouksen Bearing Pointilla. Sen yhteydessä pidetyssä After work -sessiossa oli teemana ajankohtainen Kohti vastuullista ja skaalautuvaa tekoälyn käyttöä.
Ennen kuin juhannus- ja kesäloma-ajatukset valtaavat mielen, niin on hyvä ilmoittautua elokuun kesäpäivään, Sertifioitu Lean-osaaja -valmennukseen ja tietysti Lean Management -seminaariin, joka pidetään 8.10.
Kesäpäivä vain yhdistyksen jäsenille
27.8. klo 13:00–20:00 Lean-yhdistyksen kesäpäivä (rajoitettu osallistujamäärä): gemba Swisspearl Tuotanto Suomi Oy:lle Lohjalle (jonopaikkoja) ja verkostoitumisillallinen Rastilan kartanolla, Café Monami. Ilmoittautuessasi kesäpäivän jonoon pääset kuitenkin iltatilaisuuteen. Bussikuljetus Kiasma – Swisspearl, Lohja – Rastilan kartano.
Sertifioitu Lean-osaaja -valmennus 2026
Tässä erittäin kattavassa valmennusohjelmassa laajennat Lean-osaamistasi sekä syvennät ongelmanratkaisukykyjäsi omalle organisaatiolle tehtävän A3-ongelmanratkaisuprojektin kautta. Saat projektiisi jaksojen aikana ja välillä sparrausta. Projektien säästöt/tuotot saattavat olla miljoonaluokkaa. Jäsenillä hinnassa -500 € etu.
- 22.–24.9.2026
- 3.–5.11.2026
- 1.–3.12.2026
- 2.–4.2.2027
- 9.2.2027
8.10. Lean Management 26, Vantaa/etänä
Keynote Niklas Modig. Rinnakkaissessioiden aiheina Tekoäly ja Lean sekä ihmiset ja johtaminen. Hyödynnä ennakkovaraajan etu tai ryhmäetu, kun tulette 5 henkilön porukalla. Huom! Lisäksi The Pattern of Progress -kirja veloituksetta.
Virtual Summitit jatkuvat kuukausittain ja osallistua voi vaikka laiturinnokasta ;-) 2.7. LPPDE Virtual Summit (ohjelma vahvistettu) ja 6.8. LPPDE Virtual Summit (ohjelma vahvistumassa piakkoin).
Tämän uutisen sisältö täydentyy.
